Техніка безпеки та охорона здоров'я
- Презентація.Охорона праці і техніка безпеки
- Презентація. Безпека дітей в Інтернеті
Правила поведінки в кабінеті інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) (загальні положення)
1. До роботи в кабінеті допускаються лише ті особи, які пройшли вступний інструктаж із БЖД та початковий інструктаж з охорони праці на робочому місці, а також зареєструвались відповідним чином у журналі інструктажів.
2. Не заходити в кабінет у верхньому одязі. Спокійно заходь до кабінету, не штовхайся, сідай за постійно закріплене місце. Особисті речі необхідно тримати у спеціально відведених місцях.
3. Не тримати на робочому місці предмети, які не потрібні для виконання завдання. Олівці, ручки та інше письмове приладдя слід тримати у спеціальних футлярах.
4. У кабінеті на робочі столи підведено напругу змінного струму 220 В. Учням заборонено проводити будь-які ремонтні роботи, пов’язані з комп’ютерною технікою, зокрема заборонено самим заміняти запобіжники приладів та лабораторних щитків.
5. Не користуватись несправним електрообладнанням, не каліброваними запобіжниками, провідниками з пошкодженою ізоляцією та саморобними електричними освітлювачами.
6. Не захаращувати й не перекривати виходи з приміщення.
Вимоги безпеки перед початком роботи з ПК
1. Перед тим, як розпочати виконання роботи, ретельно вивчіть її зміст, продумайте план виконання роботи.
2. Монітор має бути розташований так, щоб відстань від монітора до обличчя була не меншою 0,5 м.
3. Клавіатуру розмістити на відстані 10-30 см від краю столу.
Вимоги безпеки під час виконання роботи
- У жодному разі не намагайся самостійно ремонтувати комп'ютер.
- Під час роботи за комп'ютером не вставай, коли в зал заходять відвідувачі.
- Не натискати клавіші на сусідньому комп'ютері.
- Не залишати комп'ютер без нагляду.
- Якщо зникла напруга, негайно вимкни комп'ютер (натисни на кнопку «РОWЕR».
Вимоги безпеки після завершення роботи
1. Вимкни комп'ютер, натиснувши на кнопку «РОWЕR».
2. Коректно заверши роботу з усіма активними програмами
3. Вийми дискету з дисководу.
4. Прибери робоче місце.
5. Покинь кабінет інформатики.
Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
1. При виникненні пожежі та інших аварійних випадків негайно припини роботу, вимкни комп'ютер, повідом вчителя і під його керівництвом покинь приміщення.
Бережи поставу та зір змолоду!
Правильне розташування комп’ютера для очей та постави
- По-перше, монітор має стояти на відстані витягнутої руки – це вбереже не тільки здоровий хребет, а й зір.
- У сидячому положенні, на рівні очей має бути центр монітора. Якщо монітор поставити нижче або вище – ваша шия перенапружуватися, підтримуючи голову або у нахиленому, або у піднятому положенні. Це може призвести до остеохондрозу.
- Клавіатура має стояти на відстані 15 см (мінімум) від краю стола! Хоча рекомендується поставити її на стільки глибоко, щоб не тримати лікті у повітрі. Але слідкуйте за відстанню до монітора (нагадаю, відстань від очей до монітора має бути на відстані витягнутої руки).
- Тримайте килимок для миші, та саму мишку, рівно праворуч від клавіатури (якщо ви правша), або ліворуч (якщо шульга).
- На екрані монітора не має бути відблисків! Якщо вони є, візьміть дзеркало і підставте його на місце відблисків. Таким чином ви визначите що саме кидає світлове віддзеркалення (побачите предмет у дзеркалі). Якщо можливо, приберіть цей предмет. Якщо ні – прикрийте, щоб він не кидав променів світла на екран. Ваші очі напрацьовуватимуться, коли розглядатимуть текст на екрані, відсіюючи відблиск.
- Покладіть необхідні вам речі поруч із собою. Не потрібно тягнутися за степлером або телефоном, не обертайтеся назад, щоб дістати блокнот – всі зайві рухи в положенні сидячи можуть призвести до затиснення нервів. Ваші м’язи не розігріті, тому різкий рух вбік олівця, який лежить на верхній полиці, наприклад, може затиснути нерв у хребті, або м’язи спини можуть просто потягнутися.
- Якщо ви часто користуєтеся телефоном, перейдіть на гарнітуру. Неможна притримувати телефонну слухавку плечем, притискаючи її до вуха – це призведе до остеохондрозу або затиску шийних м’язів.
- Спинка крісла, на якому ви сидите, має здебільшого підтримувати нижню части хребта.
- І, звичайно, піклуючись про осадку та здоровий хребет, не забувайте й про зір! Використовуйте біфокальні окуляри – окуляри для роботи з комп’ютером, що відсіюють мерехтіння монітора та знімають напругу з очей. Часто кліпайте очима. Раз на годину закривайте очі на 5-7 хвилин.
Зняття м'язового напруження
Варіант 1
Вихідне положення — сидячи на стільці.
1. Зробити кілька глибоких вдихів і видихів. Потягнутися на стільці, зігнувши руки на потилиці, відхиляючи голову назад і випро-стовуючи плечі. Повторити 5 разів.
2. Зробити нахили і повороти голови. Повторити 5 разів.
3. Зробити легкий само-масаж обличчя і кисті руки протягом 3—5 с.
Варіант 2
Вихідне положення — сидячи на стільці.
1. Витягнути і розчепірити пальці так, щоб відчути напруження. У такому положенні затримати протягом 5 с. Розслабити, а потім зігнути пальці. Повторити вправу 5 разів.
2. Повільно і плавно опустити підборіддя, залишатися у такому положенні 2—3 с і розслабитися.
3. Сидячи на стільці піднести руки якомога вище, потім плавно опустити їх додолу, розслабити. Вправу повторити 5 разів.
4. Переплести пальці рук і покласти їх за голову. Звести лопатки, залишатися у такому положенні 5 с, а потім розслабитись. Повторити вправу 5 разів.